דב צ’רניחובסקי /
חוקר ראשי וראש תוכנית מדיניות הבריאות

דב צ'רניחובסקי (Ph.D. בכלכלה) עומד בראש תוכנית מדיניות הבריאות של המרכז. דב הוא פרופסור אמריטוס לכלכלת ומדיניות מערכות בריאות במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומכהן כיו"ר "המועצה הלאומית לביטחון תזונתי" בישראל, ומכהן בדירקטוריונים של "האגודה למלחמה בסרטן", ו"האגודה לקידום החינוך ירושלים". הוא גמלאי ויועץ של הבנק העולמי, וכיהן כחבר מחקר של המכון הלאומי למחקר כלכלי (NBER)  של ארה"ב. הוא גם עבד כיועץ של חברות תרופות גדולות, כולל “Teva”, “Abbvie” ו- “Takeda”, בסיוע לגיבוש מדיניות בסביבות חברתיות ורפואיות המשתנות במהירות. דב עבד באוסטרליה, בוצואנה, צ'ילה, קולומביה, קוסטה-ריקה, צ'כוסלובקיה, הודו, אינדונזיה, מקסיקו, רומניה,רוסיה ומדינות נוספות, בעיקר מטעם הבנק העולמי.

הוא חוקר מוביל בתחום מימון, ארגון ורפורמות במערכות בריאות, ופרסם בכתבי עת מדעיים מובילים רבים, והוא אף חבר במערכת של כמה מהם. דב היה חבר בוועדת החקירה הממלכתית במערכת הבריאות הישראלית שהובילה לחוק ביטוח בריאות ממלכתי (1994), כיהן בוועדות ציבוריות אחרות והיה יועץ לכנסת בנושאי מערכת הבריאות. הוא ממשיך בתפקיד מוביל בדיאלוג על מדיניות הבריאות בישראל ובעולם.

עבודתו העיקרית הנוכחית כוללת הצעות לביטוח סיעודי ממלכתי בישראל, לשיפור הבריאות באוכלוסייה הערבית בישראל, לרפורמה במימון בתי חולים, שימוש ב-Fuzzy Logic לתיעדוף טכנולוגיות חדשות, וכן ב- Big Data ולימוד מכונה. בנוסף הוא עובד על הצעות לעיצוב מנגנוני הקצאה עם מתאמי סיכון (קפיטציה), ועל הצעות למימון וארגון מערכת הבריאות הישראלית בראייה לעתיד.