הנרי טאוב ז”ל: מילות פרידה
מחבר: צוות מרכז טאוב מחקר על קצה המזלג

בלב כבד ובעצב עמוק נפרדנו מהנרי טאוב (ז”ל), אחד מהמייסדים המובילים של מרכז טאוב, תומך גדול של ישראל ושל מוסדות ישראלים.

הHenry Taubנרי שימש יו”ר חבר הנאמנים של המרכז בשנים 1994-2005 וכן יו”ר כבוד בשנים האחרונות. הוא העניק במהלך כל
השנים הללו מנהיגות, ייעוץ, והכוונה למרכז ולצוותו המקצועי.

יחד עם אחיו, ג’ו, וחבר ילדות, פרד לאוטנברג, ייסד הנרי טאוב חברה לעיבוד נתונים אוטומטיים (ADP) וכיהן כיו”ר שלה משנת 1949 עד 1970. הנרי פרש מהחברה באמצע 1980, כאשר היא הייתה לאחת החברות הגדולות בארה”ב המנפיקה תלושי שכר עבור כעשירית מכוח העבודה האמריקאי. היום ADP היא אחת מספקי הפתרונות העסקיים הגדולים בעולם במיקור חוץ.

בראשית 1980, בעת כהונתו של הנרי טאוב כנשיא הג’וינט העולמי, עלה הרעיון להקים מרכז מחקר עצמאי, מקצועי ולא-תלוי, שיעסוק בחקר המדיניות החברתית, ושיעמיד מחקרים בחזית הידע בפני מקבלי ההחלטות ובפני הציבור הרחב. הנרי טאוב הבין את החשיבות והצורך במחקר מבוסס נתונים, והפך לאחד מן האבות המייסדים של המרכז יחד עם מנהיגים אחרים מארגון הג’וינט. מנהיגי הג’וינט הבינו שכדי שהמרכז יציג ניתוח מאוזן, רציני ונטול פניות, עליו להיות עצמאי לחלוטין ממוסדות הממשל. המרכז לחקר המדיניות החברתית בישראל, כפי שהוא נקרא בעת הקמתו, הוקם בשנת 1982 והפך עם השנים לאחד ממכוני המחקר המובילים בישראל. תמיכתו ארוכת השנים של הנרי טאוב הפכה לנדבך מרכזי במימוש המרכז, והיא הונצחה בשנת 2003 בנתינת שמו למרכז, שהפך למרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל.

הנרי טאוב היה סמל למנהיג הקהילה היהודית המודרנית בארה”ב: שקט וצנוע אך בעל חזון הרבה מעבר להעדפות המקובלות של ראיה טקטית ופתרונות סימפטומתיים. בנוסף לתפקידו המכריע בייסוד מרכז טאוב, גישתו האסטרטגית ליצירת עתיד טוב למדינת ישראל באה לידי ביטוי גם לאורך השנים בהן היה יו”ר חבר הנאמנים של הטכניון – אחד ממוסדות המחקר המובילים בעולם שתרם רבות להיווצרותה של ישראל כמדינת הסטארט-אפ. בתפקידו כאחד מן הפילנתרופים האמריקאיים הבולטים היה פעיל בעמדות מנהיגות רבות בקהילה היהודית בארה”ב, ובכלל זה בהנהגת המגבית היהודית האמריקאית.

יחד עם אשתו, ייסד את קרן הנרי ומרילין טאוב, שסיפקה תמיכה נדיבה ומשאבים למטרות חשובות רבות, לרבות מכון טאוב לחקר מחלת אלצהיימר והזדקנות המוח בבית-החולים קולומביה-פרסברטריאן, כמו גם מרכז טאוב למחקר עירוני באוניברסיטת ניו-יורק. הפעילויות הציבוריות שלו כללו גם חברות בהנהלות של חברות עסקיות גדולות שונות בארה”ב ובישראל.

הנרי טאוב נפטר בניו-ג ‘רזי ב-31 במרץ 2011 כשהוא בן 83. הוא הותיר אחריו את מרילין, אשתו ב-53 שנים האחרונות, שלושה ילדים ועשרה נכדים.

הנרי טאוב יחסר לנו מאוד. יהי זכרו ברוך.