תקציר מדיניות חדש של מרכז טאוב מדגיש את מאפייניהן הייחודיים של משפחות בישראל ואת האתגרים שהן עומדות מולם, וממליץ על פתרונות

תקציר המדיניות של מרכז טאוב, "מבנה משפחתי וסוגיות רווחה בקבוצות האוכלוסייה השונות בישראל", מתמקד במשפחות בישראל. את התקציר כתבה מנהלת תחום המדיניות במרכז ליאורה בוורס, והוא התפרסם לראשונה כפרק בפרסום מיוחד של האו"ם

בין הנושאים הנסקרים בתקציר:

  • שיעורי הילודה בישראל הם הגבוהים ביותר בעולם המפותח (3.0 ילדים לאישה בהשוואה לממוצע של 1.7 ב-OECD), עם מדיניות ממשלתית המעודדת ילודה במגוון דרכים.
  • המדינה מעניקה סביבה תומכת יחסית לאימהות עובדות, ובכך מובילה לשיעורי תעסוקה  גבוהים יחסית בקרב ישראליות בגילים 25 עד 44 שיש להן ילדים.
  • אחד האתגרים הגדולים ביותר שמולם ניצבות משפחות בישראל הוא העוני: אחד מתוך כל חמישה משקי בית בישראל ואחד מכל שלושה ילדים חיים מתחת לקו העוני. הבעיה בולטת במיוחד בקרב הערבים והחרדים, אולם מתבטאת באופן שונה אצל כל אחת מהקבוצות.

המאמר התפרסם לראשונה בפרסום מיוחד של  האו"ם, Family Futures. הספר פורסם לכבוד יום השנה ה-20 ל"שנת המשפחה הבין-לאומית", שצוינה ב-1994. כותבי המאמרים כוללים ראשי מדינות, שרים, אקדמאים ונציגי עמותות אזרחיות מכל העולם. מרכז טאוב היה הגורם הישראלי היחיד שהוזמן להשתתף בכתיבה.

 מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, בראשות פרופ' דן בן-דוד, הוא מוסד עצמאי ולא-מפלגתי למחקר חברתי-כלכלי היושב בירושלים. המרכז מעניק למקבלי ההחלטות המובילים בארץ ולציבור הרחב מבט-על בתחומי הכלכלה והחברה. הצוות המקצועי של המרכז והצוותים הבינתחומיים – הכוללים חוקרים בולטים מהאקדמיה ומומחים מובילים מתחומי המדיניות – עורכים מחקרים ומציעים המלצות למדיניות בסוגיות החברתיות-כלכליות המרכזיות שהמדינה ניצבת מולן.

לפרטים נוספים ולתיאום ריאיון נא לפנות לגל בן דור, מנהלת שיווק ותקשורת במרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל: 054-4642333.

פרסומים נוספים שעשויים לעניין אותך

טוב שכן קרוב מאח רחוק: הפרדה ושיתוף במקום מגורים מאת:רבקה בר-יוסף, דלית נחשון-שרון
מערכת הביטחון הסוציאלי – 2008 מאת:צוות מרכז טאוב