דוח מצב המדינה – חברה, כלכלה ומדיניות 2014

“דוח מצב המדינה – חברה, כלכלה ומדיניות בישראל” מסדרת סינגר הוא הפרסום המרכזי של מרכז טאוב. הדוח כולל נקודת מבט היסטורית ובין-לאומית ייחודית על התוואי הכלכלי והחברתי ארוך הטווח שישראל מתקדמת בו, מדגיש את הגורמים העיקריים המשפיעים עליו, ומציע חלופות מדיניות. הדוח מעניק לציבור הישראלי ולקובעי המדיניות נקודת מבט רחבה ומעמיקה על סוגיות רלוונטיות בתחום החברתי-כלכלי, ומתבסס על מחקרים בנושאי כלכלה, חינוך, עבודה, בריאות, רווחה ועוד.

 דוח מצב המדינה 2014 מרכז 13 מחקרים מקוריים ופורצי דרך בתחומי החברה, הכלכלה, התעסוקה, החינוך, הרווחה, הבריאות וההוצאות הציבוריות. הדוח נפתח בבדיקת ההוצאות וההכנסות של משקי בית בישראל, ושופך אור על ההבדלים בין המגזרים השונים בתחום זה. שוק הדיור בישראל עומד במרכזו של מחקר אחר, המתעמק בעליית מחירי הנדל"ן, במגמות בבעלות על דירות ובהמלצות למדיניות להרחבת היצע הדיור. שני פרקים עוסקים בשוק העבודה בישראל. הראשון מביניהם מציע ניתוח והצעות לרפורמה בשוק העבודה המבוססת על מודל ה-Flexicurity הסקנדינבי, והשני בוחן מגמות באי שוויון בשכר. נושאים/מחקרים נוספים הנכללים בדוח הם מגמות במערכת החינוך, כולל תקצוב החינוך והישגי התלמידים; שילוב של יהודים וערבים בבתי הספר; הכלכלה השחורה בישראל; עוני בקרב קשישים בישראל; תקציבי הרווחה לאוכלוסייה המבוגרת; דפוסים של צריכת מזון בישראל; מגמות מימון וכוח אדם במערכת הבריאות; ומערכת הבריאות ותקצובה בהקשר של שיעורי תמותה לעומת מדד המביא בחשבון את יכולת התפקוד ואת איכות החיים.

 

ציטוטים נבחרים מהתקשורת על מחקרי מרכז טאוב:

סבר פלוצקר, ידיעות אחרונות

"הנה כי כך משתנה לנגד עינינו השיח הכלכלי בישראל […] עדות מכרעת לשינוי מצויה בסקירה על 'מצב המדינה' שהוציא לאור השבוע מרכז טאוב. בשורה של מחקרי עומק מקוריים מביאים כלכלני המרכז ממצאים חדשים על אי-השוויון והעוני בחברה הישראלית."

גיא רולניק, סגן מו"ל הארץ ועורך ראשי דה מרקר

"בשנה האחרונה מרכז טאוב עשה סיבוב מרשים, והתחיל לבחון מקומות הרבה יותר כואבים ומשמעותיים: אלה שכדי לחולל בהם שינויים צריך להתעמת עם הגורמים החזקים ביותר במשק, הנהנים מהסטטוס-קוו הנוכחי."

יואל אסתרון, מו"ל, כלכליסט

"יש איום מפחיד יותר מאחמדינג׳אד. אם נקדיש לו חלקיק מתשומת הלב שאנחנו מקדישים לשולה זקן אולי נצליח להציל את מדינת ישראל. מי שחושב שהטקסט הזה מלודרמטי מדי מוזמן לקרוא דו״ח של פרופ׳ דן בן-דוד, מנהל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית … הכתובת על הקיר בוערת כמו טיל לא קונבנציונלי: אם החרדים ימשיכו לחנך ולהתחנך לחיי בטלה – מדינת ישראל תתפורר."

ירון לונדון, ערוץ 10

"מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל מפרסם את הדו"ח השנתי שלו לקראת יום העצמאות  … ויש בו ממצאים לדעתי לא פחות ממרעישים … יותר גרוע מהאטום האיראני."

אלוף בן, עורך ראשי, הארץ

"… על הסוגיה [של ליבת לימודים, הישגים חינוכיים, ואיך פועלת מערכת החינוך] אפילו לא דיברו לפני עשר שנים … זה חדר לשיח המרכזי רק בשנים אחרונות, תודות למאמצים של מרכז טאוב."

כותרת של מאמר מערכת, ג'רוסלם פוסט

"הפצצה הכלכלית של מרכז טאוב"

חביב רטיג, טיימס אוף ישראל

"… תשכחו מ-1E, תשכחו מהמעשה חסר המשמעות של החזרת השגריר הבריטי, ותשכחו מהחמאס. ישנו סיכון קיומי אחד בלבד שמולו ניצבת ישראל היום, והוא מפורט בדוח האחרון של מרכז טאוב …"

רבקה סנה, מקור ראשון

"המחקר של פרופ׳ דן בן-דוד חולל סערה … הנתונים שפורסמו [אודות מצב התעסוקה, החינוך והמגמות ארוכות הטווח] הוציאו את הציבור משלוותו."

פרופ' נמרוד אלוני, גלובס

"שירות גדול עשה פרופ' דן בן דוד לחברה הישראלית כאשר בשבוע שבין יום השואה ליום העצמאות פרסם את המסמך השערורייתי "דו"ח מצב האומה". השערורייה אינה מתייחסת לפגם כלשהו בדו"ח עצמו, אלא להתנהלות המופקרת של ההנהגה הישראלית בכל הנוגע להצטמקות החינוך הממלכתי והתרחבות אי-השוויון החברתי – שני תהליכים המנסרים במהירות את הענף המרכזי שעליו מתקיימת החברה הישראלית."

נחום ברנע, ידיעות אחרונות

"הדו״ח על מצב המדינה שפורסם באחרונה על ידי מרכז טאוב, מכון לחקר המדיניות החברתית בישראל, מצטרף לרשימת הפחד. מצטרף בגדול. הדו״ח, שמסתמך על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מדבר על תהליכים פנימיים בחברה הישראלית שאם לא ייהפכו על פיהם הם עתידים למוטט אותה."

אשר שכטר, דה-מרקר

""דוח מרכז טאוב הוא דוח מטריד ומטלטל, ובעולם מתוקן אף סיפור חדשותי לא היה מצליח להאפיל עליו וראש הממשלה היה נדרש להגיב, שרים היו נדרשים להראות תוצאות או לוותר על כיסאותיהם."

מיקי פלד, כלכליסט

"בשנה האחרונה התקבל הרושם שבן-דוד, מנהל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, מצליח להעביר את המסרים שלו. הד גדול לדבריו נשמע עתה כמעט בכל פורום בכיר, ותובנות שהיו פעם נחלתם של קומץ כלכלנים הן היום האקסיומה השלטת."

נחמיה שטרסלר, הארץ

"בצד, מחוץ לאור הזרקורים, ניצב גם איום פנימי אחד, לא פחות מסוכן [מהאיום הביטחוני]. הוא מכרסם באטיות ומעמיד אותנו בסכנת התמוטטות. את האיום הזה סיכם השבוע "מכון טאוב" בהנהלת פרופ' דני בן דוד. מהדו"ח עולה, שהחלום הציוני עומד לפני סכנת חיסול. לא פחות."

אור קשתי, הארץ

"הדו"ח השנתי של 'מרכז טאוב' על מצב החברה בישראל, שפורסם בשבוע שעבר, הוא אחד המסמכים המקיפים והרציניים ביותר שקראתי לאחרונה."