פרופסור אבי וייס על חבילת הסיוע של הממשלה
מחבר: אבי וייס

חבילת הסיוע של הממשלה החדשה שבמסגרתה עומדים לחלק שישה מיליארד שקלים בצורה שוויונית בין כל תושבי ישראל, ספגה ביקורת ציבורית חריפה. המבקרים טוענים כי למרות הכוונות הטובות, מוטב היה לתת את הכסף רק לאלה שבאמת זקוקים לו. הרעיון מאחרי התוכנית היה שכך הכסף יגיע לצרכנים בצורה מהירה, זה יוביל להגדלה של ההוצאות, וזו בתורה תוביל לצמיחת הכלכלה) אפקט "המכפיל הקינסיאני").

בלי להתייחס לבעייתיות חלוקתיות, מדיניות זו סובלת מפגם עמוק יותר – היא מתעלמת מהשלכות "תיאוריית ההכנסה הפרמננטית" שפותחה בידי מילטון פרידמן. על פי תיאוריה זו, הגדלה חד-פעמית של ההכנסה לא תשפיע בצורה משמעותית על ההוצאות מפני שהיא תתחלק על פני פרק זמן ארוך. בעלי הכנסה נמוכה אולי ישתמשו בסכום כולו כדי להגדיל את הצריכה, אך סביר שרבים אחרים לא יעשו זאת והמטרה לא תושג.

בהקשר רחב יותר, כדאי שהממשלה תימנע משליחת איתותים לא נכונים לשוקי ההון בעולם. סביר שאלה "יענישו" את ישראל אם ירגישו שבמקום להשקיע באמצעים שמעודדים את הצמיחה, הממשלה בוחרת להשתמש בכספי הלוואות באופן חסר הבחנה.

מעבר לכל זה, מחמם את הלב להיחשף לדיון הציבורי שהתעורר בכל שדרות העם באשר לאפשרות לתרום את הסכום הבלתי צפוי (ואולי הלא נחוץ) לגופים שונים, או להשתמש בו לרכישות לא מתוכננות  על מנת לעזור לעסקים שנפגעו במשבר בצורה קשה.

בחזרה אל הבלוג

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים