לקראת יום העצמאות ה-71
מחבר: צוות מרכז טאוב

איך הגענו לכאן? אלה הן חלק מהמגמות שימשיכו ללוות אותנו גם בשנה הבאה לעצמאות ישראל

יום העצמאות בפתח, והנה תמונה של ישראל כפי שהצגנו לקראת יום ההולדת ה-70 והחגיגי של המדינה. רובם המכריע של הממצאים ימשיך ללוות אותנו גם השנה וימשיך להשפיע בשנים הקרובות:

  • רמת החיים בישראל ממשיכה לעלות, כמו גם התוצר המקומי הגולמי. למרות זאת, פוטנציאל הצמיחה נמצא בירידה, בעיקר בשל הקיפאון בפריון העבודה.
  • שיעורי העוני ואי השיוויון בישראל הם עדיין מהגבוהים מבין המדינות המפותחות. למרות ששיעור המשפחות החיות בעוני נשאר יציב בעשורים האחרונים ועומד על 20%, חל שינוי במדיניות הטיפול בעוני ובסיוע החומרי שניתן למשפחות נזקקות.
  • הישראלים מוציאים יותר כסף מכיסם על הוצאות בריאות. זוהי נגזרת של אחד האתגרים המבניים הגדולים של מערכת הבריאות, שקשור במימון הציבורי שלה ובחלוקה הפנימית בין מימון פרטי לציבורי.
  • בשנים האחרונות נרשמה עליה, בעיקר בקרב תלמידים ערבים, בשיעור הלומדים במסלול הטכנולוגי הגבוה – דבר שעשוי להשפיע על האפשרות להשתלב בעתיד במקצועות בשכר גבוה. למרות זאת עדיין יש פער גדול בין המגדרים והמגזרים השונים בפנייה למסלולים אלו.
  • שיעור המועסקים במשק עלה, אך לא כל קבוצות האוכלוסייה הגיעו ליעד התעסוקה שהעמידה הממשלה לשנת 2020. נשים ערביות מתקרבות ליעד של 41% מועסקות, אך גברים חרדים עדיין רחוקים מהיעד המוגדר של 63%, ורק 48% מהם מועסקים.

בקרוב נפרסם את תמונת מצב המדינה 2019, הפרסום השנתי והידידותי שלנו, שיצא לאור בתמיכתה הנדיבה של קרן קורת, ומציג תמונה של מצבה הכלכלי והחברתי של ישראל. לחצו על הקישור והירשמו לניוזלטר שלנו כדי לקבל אותו מיד כשיצא.

חג עצמאות שמח!

 

בחזרה אל הבלוג

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים