חיים בתוך קופסה – מה מלמד אותנו חג סוכות על שוק הדיור בישראל
מחבר: צוות מרכז טאוב

חג סוכות מזכיר לנו את חוויית המגורים בבית זמני – החיים בתוך קופסה.

Sukkah

תמונה: RonAlmog via VisualHunt /  CC BY

 

חג סוכות מזכיר לנו את חוויית המגורים בבית זמני – החיים בתוך קופסה. למרבה הצער, זוהי המציאות היום-יומית של זוגות צעירים רבים ששואפים לרכוש פינה משלהם בכל מחיר, בשוק שבו מחירי הדירות הוכפלו בתוך עשור (לפי נתוני הלמ"ס).

שיעור גדול של ישראלים בני 45 ומעלה גר בדירות בבעלותם, נתון שלא השתנה בהרבה לאחר זינוק מחירי הנדל"ן. הנתון לא מפתיע, שכן רובם של המבוגרים יותר רכשו את דירתם לפני עליית המחירים שהתחילה סביב 2008, ולפני המשבר הכלכלי העולמי של אותה שנה.

לעומתם, שיעור בני ה-35 עד 44 שגרים בדירות שאינן בבעלותם עלה בכמעט 36% בין 2003 ל-2014. עבור בני 25 עד 34 זינק השיעור ביותר מעשרה אחוזים, ועומד על 60%. המצב הזה גורם לכך שצעירים רבים גרים בדירות שאינן שלהם, ונאלצים לעבור דירה לעתים קרובות יחסית.

 

living out of boxes HEB

אז מה עושים? רבים מהצעירים בחרו לגור עם הוריהם, אפשרות שהפכה לנפוצה יותר בעקבות עליית מחירי הדיור ויוקר המחיה ובשל הנורמות חברתיות שמאפשרות דחיה בהתחלת הלימודים האקדמיים וכניסה לשוק העבודה. ב-2015 כ-57% מהצעירים הלא נשואים בישראל בגילאי 22-28 עדיין חיו עם הוריהם, נתון שאולי הושפע גם מהמגמה הכללית של עליית גיל הנישואים.

מגורים עם ההורים יכולים להפחית את העומס הכלכלי על צעירים, למרות שאינם הפתרון האידאלי מצד הילדים או ההורים. אבל זה רק פתרון זמני, נכון?

בחזרה אל הבלוג

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו