גל התחלואה השני בישראל בפרספקטיבה בין-לאומית
מחבר: אלכס וינרב

אופייה הייחודי של ישראל ניכר עתה גם באופן שבו היא מתמודדת עם נגיף הקורונה. בין סוף אפריל ותחילת יוני, קצב ההדבקה בקורונה בישראל היה יציב ועמד על כ-200 חולים מאומתים ל-100,000 תושבים. שיעור זה נסק מאז וכיום הוא עומד על 600 חולים מאומתים ל-100,000 איש, והאטה לא נראית באופק.

חשוב להבהיר כי שום מדינה מפותחת אחרת לא חוותה עד כה שינוי מגמה דומה לזה שחוותה ישראל במשבר הנוכחי.

התרשים הראשון עוקב אחר שיעור ההדבקה בכמה מדינות מפותחות שהצטיינו עד כה בריסון הנגיף. הנתונים המוצגים בתרשים הזה ובתרשימים הבאים המובאים כאן לקוחים מתוך מרכז CESS שבאוניברסיטת ג'ונס הופקינס ומעודכנים ל-20 ביולי.

ב"תקופת הזוהר" שחוותה ישראל באפריל ובמאי, גם היא הייתה חברה במועדון הלא-רשמי של המדינות המצטיינות במאבק בקורונה. נבחרי הציבור התגאו שמנהיגים מכל העולם פונים לישראל ומבקשים את עצתה. אזרחי ישראל החלו לתכנן חופשות למדינות אחרות שהצליחו להתמודד עם הנגיף והיו נואשות לשקם את ענף התיירות שלהן. נכון, שיעור ההדבקה אצלנו תמיד היה גבוה מהשיעור בשאר המדינות המצטיינות, אבל הצלחנו להשתלט על ההתפרצות הראשונית של הקורונה. הצלחנו "לשטח את העקומה".

כל זה הוא כבר מזמן נחלת העבר תיירים ישראלים אינם מורשים להיכנס למדינות אירופה. המקרה הישראלי מובא עתה כדוגמה לאסטרטגיה כושלת של יציאה מהסגר. גלי מחאה שוטפים את הארץ, ולא רחוק היום שבו מנהיגינו יבקשו לפייס את העם עם לחם ושעשועים (או לחלופין יובילו אותנו לעוד סבב בחירות מיותר ובזבזני, ה"שעשוע" המוביל של התקופה.

שיעור ההדבקה במדינות מפותחות
heb1

שיעור ההדבקה אצלנו גבוה בהרבה מהשיעור במדינות המצטיינות, אך לא רק בהן. בתרשים הבא ניתן לראות את שיעור ההדבקה בישראל בהשוואה לשיעור במדינות הגדולות באיחוד האירופי, שמרביתן נחשבות כמי שכשלו בהתמודדות עם הנגיף. מספר המקרים המאומתים לנפש בישראל כפול מהמספר בגרמניה וגבוה גם מהמספר באיטליה, בבריטניה, בבלגיה ובספרד, ובעוד שבוע אנחנו צפויים להגיע למספרים המבהילים שמציגה שוודיה.

המדינה היחידה שנמצאת במסלול דומה לשלנו היא ארה"ב, אבל גם שם הסיבה לעלייה במספר הנדבקים אינה התפרצות גל שני אלא המשכו של הגל הראשון, שמוסיף להתפשט אט אט ברחבי המדינות בדרום ארה"ב ובמערבה.

שיעור ההדבקה בישראל בהשוואה לשיעור במדינות הגדולות באיחוד האירופי
heb2
חשוב גם להשוות את מצבנו למצבן של שכנותינו במזרח התיכון ושל מדינות המפרץ העשירות, המתהדרות, כמונו, במערכת בריאות מתקדמת וחדשנית.

כפי שניתן לראות בתרשים מטה, שיעור הנדבקים אצלנו גבוה בהרבה מהשיעור במרבית המדינות הללו, אם כי הדבר נובע בחלקו ממספרן הגבוה של הבדיקות הנעשות בישראל. כל המדינות במזרח התיכון ששיעור ההדבקה בהן גבוה מזה של ישראל הן מדינות עשירות, ומה שמעניין עוד יותר הוא שנראה כי נגיף הקורונה הכה בהן בשלב מאוחר יחסית, אך מאז שיעור ההדבקה בהן מטפס בהתמדה ללא כל האטה נראית לעין. כל המדינות הללו עדיין חוות את הגל הראשון. ישראל אמנם רושמת עתה עלייה במספר הנדבקים, אך היא היחידה שהצליחה לשטח את העקומה לפני שנכנסה לגל התחלואה השני.

שיעור ההדבקה במדינות המפרץ ובמזרח התיכון
heb3

ככלל, נראה כי בכל הנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה, ישראל מוסיפה להיות מקרה ייחודי. אנחנו המדינה המפותחת הראשונה שחווה גל שני משמעותי של תחלואה, וסביר להניח שלא האחרונה. זו אינה שעתה היפה של ישראל; עלינו לבחון את הנתונים בכובד ראש, לנסות להבין כיצד הגענו לאן שהגענו, ולגבש אסטרטגיית התמודדות חדשה שתאפשר לנו להישיר מבט אל העתיד.

 

בחזרה אל הבלוג

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים