היסטוריה

מרכז טאוב הוקם ב-1982, לאחר שראש הממשלה דאז מנחם בגין מינה את ישראל כץ (לשעבר שר העבודה והרווחה) לעמוד בראש ועדה שנקראה "צוות ראש הממשלה לתכנון שירותים חברתיים". גוף זה קיבל לידיו את המשימה להעביר לממשלה ניתוחים, מחקרים והצעות מדיניות חדשניות.

בתוך שנתיים פיתחה הוועדה גוף בלתי תלוי שנקרא "המרכז לחקר מדיניות חברתית"', בראשותו של ישראל כץ. כדי להבטיח את מעמדו הבלתי פוליטי של המרכז, התקבלה החלטה שהוא לא יקבל מימון ממשלתי משום סוג. ארגון הג'וינט, ובמיוחד קבוצה של מנהיגים מסורים מהארגון, הכירו בחשיבותו של מרכז מחקר ייחודי ובלתי פוליטי והתחייבו לספק לו מימון ארוך טווח. במהלך השנים טיפח המרכז שיתופי פעולה עם מגוון חוקרים אקדמיים בתחומי מדעי החברה, כמו גם עם אנשים המתמחים בתחום המדיניות. המחקר האיכותי והמגוון הרחב של תחומי ההתמחות אפשרו למרכז להתבלט כמקור מוביל לניתוחים מבוססי ראיות בסוגיות של מדיניות חברתית.

מנהיגות המרכז החליפה ידיים ב-1991, כאשר פרופ' יעקב קופ החליף את ד"ר ישראל כץ כמנכ"ל. בהנהגתו של הנרי טאוב כיו"ר מועצת המנהלים, פיתח פרופ' קופ את המבנה הארגוני של מרכז טאוב שמוכר היום כ-"תכניות המדיניות", ובכך הוסיף את אלמנט ההתמחות בתחומי מדיניות ספציפיים לגישתו המקיפה והרב תחומית של המרכז עד לאותה עת.

בעשור הרביעי לקיומו ממשיך מרכז טאוב לגדול ולהתפתח, וחוקריו בוחנים כמה מהאתגרים המרכזיים בתחומי חברה וכלכלה העומדים בפני מדינת ישראל.

ב-2003 צוינה אבן דרך נוספת, כאשר הג'וינט השיק מסע גיוס תרומות שבסופו של דבר אפשר למרכז להיות עצמאי והקנה לו קיימות כלכלית ארוכת טווח. קרן התרומות של המרכז הוקמה בעזרת תרומות נדיבות מקרן הנרי ומרילין טאוב, קרן הרברט מ' ונל סינגר, קרן משפחת קולקר-סאקסון-הלוק, קרן מילטון א' ורוזלין ז' וולף, קרן ג'יין וג'ון קולמן והג'וינט. באותה עת שונה שמו של הארגון באופן רשמי ל-"מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל", כאות הוקרה לתמיכתו ומסירותו המתמשכת של הנרי טאוב, שהיה יו"ר מועצת המנהלים של המרכז זמן רב. ב-2007 עבר המרכז למשכנו הקבוע בשכונת רחביה בירושלים, בקרבת הכנסת ומשכנם של הנשיא וראש הממשלה.

בנובמבר 2008 פרש פרופ' קופ ומחליפו כמנהל מרכז טאוב היה דן בן-דוד, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת תל אביב שמתמחה בצמיחה כלכלית, גלובליזציה וכלכלת ישראל. באוקטובר 2009 הצטרף למרכז איל קמחי, פרופסור לכלכלה מהאוניברסיטה העברית המתמחה בכלכלת שוק העבודה ואי שוויון בהכנסות, בתפקיד סגן המנהל. החלפת ההנהגה ציינה עידן חדש של צמיחה והתפתחות עבור המרכז. לאחר תקופת כהונתו של בן-דוד ולאחר תהליכי חיפוש ומיון נרחבים, ועדת האיתור מינתה לתפקיד המנכ"ל את פרופ' אבי וייס מאוניברסיטת בר אילן ב-2015. פרופ' וייס מתמחה בכלכלה יישומית, ובעבר שימש בתפקידי הכלכלן הראשי, המשנה לממונה על ההגבלים העסקיים וכמה תפקידי מפתח אחרים. כמו כן הוא היה חבר בוועדת טרכטנברג וכיהן כראש המחלקה לכלכלה באוניברסיטת בר אילן.

במסגרת תפקידו כמנכ"ל מפקח וייס על התנהלותו של מרכז טאוב, לצד חברי ההנהלה האחרים - הסמנכ"לית סוזאן פת בנבנישתי (בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת קולומביה ותואר שני מביה"ס ע"ש קנדי בהארוורד) ומנהלת השותפויות האסטרטגיות מיכל רובין (בעלת תואר ראשון מ-UMASS-Amherst ותואר שני מאוניברסיטת תל אביב), שלשתיהן יסיון נרחב קודם בארגונים מהמגזר השלישי, וסמנכ"ל המחקר פרופ' קלוד בר רבי (בעל תואר שני בכלכלה ובמנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים ודוקטורט מאוניברסיטת פרינסטון).

בשנים האחרונות התרחב צוות המרכז, כדי להגדיל הן את יכולת המחקר והן את האפשרות להפיץ את ממצאי מחקריו באמצעות תקשורת ושיווק. את המרכז מובילה מועצת מנהלים חזקה ומגוונת, המעניקה לו הדרכה ותמיכה מתמשכות בנושאי תפעול שוטף וגיוס תרומות, ונמצאת בפיקוח האסיפה הכללית. צוות מרכז טאוב ומועצת המנהלים שלו חולקים מחויבות עמוקה - שהדהדה לאורך כל 34 שנות קיומו – למחקרים בלתי תלויים ומבוססי עובדות, המסייעים לקדם את שגשוגה של ישראל בטווח הארוך.